Bezbednost Civilnog Vazduhoplovstva

Ministarstvo unutrašnjih poslova, na osnovu Zakona o civilnom vazduhoplovstvu (br. 03/L-051), odgovorno je za uspostavljanje i očuvanje vazdušne bezbednosti u Republici Kosovo.

MUP je odgovorno za stvaranje, održavanje i nadgledanje bezbednosti civilnog vazduhoplovstva u Republici Kosovo. Cilj Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno Divizije za bezbednost civilnog vazduhoplovstva, je bezbednost putnika, posade, osoblja na terenu, javnosti, vazduhoplova i aerodromske opreme koja služi civilnom vazduhoplovstvu, protiv dela nezakonitih mešanja počinjenih na zemlji ili u letu. To se vrši obezbeđujući pravila, praksi i procedura za potrebne mere zaštite protiv nezakonitih dela.

Divizija za bezbednost civilnog vazduhoplovstva, pozivajući se na Nacionalni program kontrole kvaliteta o bezbednosti civilnog vazduhoplovstva, obezbeđuje najmanje mere u nastavku da se preduzmu redovno: sertifikacija osoblja i bezbednosne opreme, revizije, inspekcije, anketiranja/prospekti, testiranja i bezbednosne istrage.

Svi putnici, njihov prtljag koji nose sa sobom (u kabini aviona) i koji se dostavljaju u depou aviona moraju se podvrgnuti kontrolama pre nego što uđu/pređu u ograničenim područjima bezbednosti na aerodromu. Kontrole se vrše na kontrolnim punktovima/skeniranja, ručno, sa tehničkom opremom i/ili kombinujući obe metode. Glavna svrha bezbednosne kontrole je otkrivanje i sprečavanje:

  • unošenje zabranjenih predmeta u ograničenim područjima bezbednosti i u avion, i
  • moguća dela nezakonitog mešanja (npr. Otmica aviona, sabotaža ili napad eksplozivnim opremama).

    Zabranjeni predmeti označavaju oružje, eksplozivni predmeti ili druge opasne opreme, artikli ili supstance koje se mogu koristiti za pokretanje dela nezakonitog mešanja koje ugrožava bezbednost civilnog vazduhoplovstva. Ovde možete pronaći spisak zabranjenih artikala za putnike, kabinsku prtljagu (ručnu) i prtljagu za depo aviona (spisak pdf).

    Opreme koje se koriste tokom bezbednosnih kontrola nisu štetne za električne ili elektronske uređaje putnika (npr. laptope, kamere, iPade, mobilne telefone itd.).

Iz bezbednosnih razloga, prevoz tečnosti u kabinskom (ručnom) prtljagu predmet je strogih mera tokom kontrole.

 

Tečnosti uključuju: sva pića uključujući vodu, supu, sirupe, kreme, losione, ulja, parfeme, sjajila ili balzame za usne, boje za obrve, itd. Sprejevi i sadržaj kanala pod pritiskom, uključujući penu za brijanje i dezodoranse u spreju, paste, uključujući paste za zube, gelove, uključujući i gel za kosu i tuširanje, rastvori i drugi proizvodi sličnog sastava.

 

Samo sledeće tečnosti se mogu uzeti u kabinskom prtljagu i moraju se prikazati na bezbednosnim kontrolnim punktovima:

  • duty free u posebnoj zatvorenoj i obezbeđenoj torbi/kesi. Predmeti i računi moraju biti zatvoreni u bezbednosnoj torbi koja se omogućuje u trenutku kupovine;
  • tečnosti u pakovanjima manjim od 100 ml ili grama, ne većeg kapaciteta od 1 litra. Svaki putnik može nositi samo jednu takvu kesicu sa tečnostima;
  • lekovi i posebni dijetetski proizvodi;
  • hrana za decu, i
  • sve ostale tečnosti moraju se staviti u prtljazima depoa aviona.

Putnici mogu doprineti bržim i efikasnijim bezbednosnim kontrolama, sprovodeći ove tačke:

 

 

  • pripremiti se na vreme za svoj let i dobiti informacije o predmetima koji se ne mogu uzeti u posadi aviona;
  • da u kabinskom (ručnom) prtljagu i u onom depoa aviona spakuju samo stvari koje su u skladu sa spiskom zabranjenih predmeta i pravilima za tečnosti i opasne materijale kako ne bi rizikovali mogućnost zaustavljanja leta ili blokiranja prtljaga;
  • tečnosti koje se prevoze u kabinskom-ručnom prtljagu (u pakovanja koje ne prelaze 100 ml) moraju se staviti u plastične tašne-kese kao što je specifikovano;
  • doći na aerodrom u odgovarajuće vreme kako bi otklonio moguća kašnjenja i stres tokom procedura polaska;
  • ako poseduju vatreno oružje, odmah prijaviti osoblju za check-in;
  • kada se pripreme za kontrolu putnika i kabinskog (ručnog) prtljaga, staviti metalne stvari, sat, novčiće i druge slične predmete u ručni prtljag kako ih ne bi izgubili ili zaboravili, ili staviti ih u plastične kante za rendgensku kontrolu;
  • kada se pripreme za kontrolu putnika ili kabinskog (ručnog) prtljaga,  izvaditi plastičnu kesicu sa tečnostima iz ručne torbe;
  • kada se pripreme za kontrolu putnika ili kabinskog (ručnog) prtljaga, ukloniti iz ručnog prtljaga laptope i druge elektronske uređaje i staviti ih u plastične kante kako bi se pregledali u zasebnoj formi;
  • da skinu jaknu ili kaput i stave ih u plastične kante za odvojenu kontrolu;
  • da budu spremni ukloniti pojaseve oko struka i/ili cipele i staviti ih u plastične kante za odvojenu kontrolu, ako se zatraži od osoblja obezbeđenja, i
  • pridržavati se instrukcija osoblja obezbeđenja.

U industriji vazdušnog saobraćaja, redovni agent se definiše kao agent, špediter (prevoznik robe) ili bilo koji drugi subjekt koji posluje sa avio-kompanijom i pruža mere bezbednosti koje se priznaju ili zahtevaju od Ministarstva unutrašnjih poslova u vezi sa teretom i poštom. Odobrenje takvog agenta mora se izvršiti od Ministarstva unutrašnjih poslova prema Nacionalnom programu o bezbednosti civilnog vazduhoplovstva za Republiku Kosovo.

 

Spisak redovnih agenata odobrenih od Ministarstva unutrašnjih poslova (spisak u pdf)

 

Izjava o obavezama za redovnog agenta (prilog u pdf)  

Na osnovu Nacionalnog programa kontrole kvaliteta o bezbednosti civilnog vazduhoplovstva za Republiku Kosovo, obaveštavamo vas da je Ministarstvo unutrašnjih poslova stvorilo mehanizam za prikupljanje i analizu informacija putem različitih izvora kao npr.:  putnici, posade, entitetsko osoblje, itd., koji prijavljuju za neku zabrinutost/kršenje/incidente prema bezbednošću civilnog vazduhoplovstva.

 

Ministarstvo unutrašnjih poslova podstiče svako lice i pozdravlja izveštaje o svim zabrinutostima, kršenjima ili incidentima na bezbednost civilnog vazduhoplovstva na aerodromu, vazdušnoj liniji, Agenciji za vazdušno navigacijske usluge, redovnom agentu, ugostiteljstvu i svaki pokušaj bilo kakvog dela nezakonitog mešanja u civilno vazduhoplovstvo u Republici Kosovo.

 

Takođe ste dobrodošli da nam pošaljete svoje moguće primedbe ili preporuke za poboljšanje nacionalnog sistema bezbednosti civilnog vazduhoplovstva.

 

Informacije se mogu dostaviti odgovornom službeniku: pismeno, poštom ili e-mailom i usmeno.

 

Odgovoran službenik koji prima ili obrađuje izveštaje, tokom obavljanja službene dužnosti će u svakom trenutku čuvati na poverljiv način informaciju u vezi sa licem/entitetom koje je prijavilo, ne širiti je i ne prenoseći trećim licima unutar ili izvan institucije, kao i ne koristiti je u druge svrhe, osim uz pismenu saglasnost lica/entiteta koje je prijavilo ili radi ispunjenja zakonske obaveze.

 

Sve informacije u vezi sa prijavom, uključujući i anonimne prijave, biće analizirane i ocenjene od odgovornog službenika.

 

Izveštavanja, preporuke ili primedbe možete uputiti na ovu adresu:

 

Ministarstvo unutrašnjih poslova

Ul. “Enver Zymberi” br.14, 10000 Priština, Republika Kosovo

sa beleškom “Za Diviziju za bezbednost civilnog vazduhoplovstva”

Tel: +383 38 200 76 668
E-mail:
avsec.mpb@rks-gov.net

Divizija za bezbednost civilnog vazduhoplovstva / DBCV

Rukovodilac divizije: Kastriot Gashi

E-mail: kastriot.gashi@rks-gov.net
Tel: +383 (0) 38 200 76668
Mob: +383 (0) 44 175 124